Вітання Майкла Кларксона Вебба до 25 ювілею Економіко-технологічного інститута імені Роберта Ельворті

Michael Clarkson Webb

I am delighted to have this opportunity to congratulate your President, your Director, the staff of the Institute, your present and former students, and your Founders, Mr. and Mrs. Vasilenko on this happy occasion. 25 years is a wonderful achievement, especially in a period of such turmoil in your country.

My grandfather, Robert Elworthy, would have been so pleased that you have chosen to re-name your Institute after him and 100 years ago he could never have imagined the growth and success of your city, with his special interest in the development of agriculture.

I wish you all every success in the years that lie ahead.

Майкл Кларксон Вебб

Я з задоволенням користуюсь можливістю привітати Вашого ректора, проректора, співробітників Інституту, Ваших студентів та випускників, а також Ваших засновників пана та пані Василенко з цією щасливою подією. 25 років - це чудове досягнення, особливо в період подібних потрясінь у вашій країні.

Мій дідусь, Роберт Елворті, був би дійсно щасливий, що ви вирішили перейменувати свій інститут на його честь, 100 років тому він навіть уявити не міг масштаби розвитку  та успіху вашого міста, враховуючи його особливий інтерес до розвитку сільського господарства.
          Бажаю всім вам успіхів у майбутні роки.

Last modified onВівторок, 11 грудня 2018 10:03 Read 594 times